ROBOTYKA 2019

Po pojedynczych wydarzeniach związanych z kodowaniem i robotami w 2018 r. przyszedł czas na porządną dawkę programowania dlatego zaprosiliśmy dzieci w wieku 8-12 na nieodpłatny cykl zajęć z robotyki do Somonina!

Pracujemy na wyjątkowych zestawach, które przyjechały prosto z Japonii. Tam, w ramach programów szkolnych są z powodzeniem wykorzystywane w szkołach powszechnych. Zestaw edukacyjny KIROBO jest tzw. robotem autonomicznym, czyli takim, który nie jest sterowany zdalnie przez operatora, a sam wykonuje z góry określone zadanie. Poruszanie się w środowisku umożliwiają mu silniki, natomiast odbiór bodźców zewnętrznych – sensory. Na podstawie ich wskazań robot wnioskuje i podejmuje odpowiednia akcje. Podejście takie wymaga od kursanta logicznego myślenia oraz przewidywania. Środowisko programistyczne jest graficzne, a więc nie wymaga znajomości konkretnego języka programowania.

Na pierwszych zajęciach, które odbyły się w listopadzie 2018 prezentowaliśmy zestawy i pracę na KIROBO.
Następnie zorganizowaliśmy siedem spotkań w miesiącach od stycznia do kwietnia 2019 r. oraz kolejne sześć w październiku i listopadzie.

Grupa wiekowa – klasy III-VI Szkoły Podstawowej

Zajęcia poprowadził pan Janusz Bicki – absolwent wydziału Elektroniki Telekomunikacji I Informatyki
na Politechnice Gdańskiej, projektant urządzeń elektronicznych w firmie Intel, współzałożyciel firmy
SiGarden, specjalista w firmie Future Electronics. Pasjonat i tata trzech chłopców.