Mistrzowie Arduino

Na kolejnych spotkaniach Mistrzów Arduino grupa zaczęła budować czujnik gazów niebezpiecznych. Każdy w swoim tempie zapoznawał się z częściami i ich własnociami, środowiskiem i budował swoje układy….
W swobodnej atmosferze uczestnicy zagłębiali się w temat i chociaż w planie były trzy spotkania praktyczne to jednak cała zabawa musiała potrwać dłużej. Projekt zakończył się testowaniem urządzeń. W tym celu rozpylaliśmy nad czujnikami spirytus!

Jak to działa?

Paweł, uczestnik projekt tłumaczy to tak: czujnik jest podłączony do napięcia i do masy przez co grzałka która w nim jest może działać. Jeżeli blisko czujnika znajdzie się gaz palny spala się na druciku, który jest w pobliżu tej grzałki. Drucik jest bardz cienki i ma dużą rezystancję (opór elektryczny). Jeżeli gaz się spali to drucik zmniejsza swoją rezystancję. Dlaczego? Ponieważ gaz osiada na nim i zwiększa jego grubość. Wartość tej rezystancji mierzy płytka Arduino i jeżeli wartość ta jest mniejsza od jakiejś podanej wartości np. 70 to włącza się alarm! Aby Arduino czytało wartości i przetwarzało dane trzeba było napisać specjalny pogram.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w projekcie. Mamy nadzieję, że już wkrótce spotkamy się znowu na podobnych zajęciach!

Projekt został zrealizowany dzięki programowi T-Mobile FajneGranty i Fundacji CoderDojo Polska!!!