Banzai! Dyskusyjny Klub Książki (DKK) dla dzieci

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom dzieci z Somonina i okolic, rozpoczęliśmy działalność Dyskusyjnego Klubu Książki kierowanego do młodego czytelnika. Nasz Klub będzie oscylował wokół literatury pięknej i reportażu, a prowadzony będzie w duchu edukacji globalnej. Dlaczego?
Edukacja globalna dostarcza wiedzy na temat uniwersalnych koncepcji humanizmu: prawa człowieka, demokracja, ekonomia i sprawiedliwość społeczna, równość i dialog międzykulturowy. Dostarcza wiedzy o cechach wspólnych – różnych stylach życia, kulturach, religiach i pokoleniach. Ludzie we wszystkich częściach świata mają emocje, radości i zmartwienia. Zrozumienie podobieństw i różnic sprawia że łatwiej nam szanować różnorodność.  Chcemy pochylić się nad takimi kompetencjami młodych ludzi jak myślenie krytyczne i analiza, zmiana perspektywy, rozpoznawanie negatywnych stereotypów, komunikacja, empatia i dialog.. Na każdym spotkaniu będzie część artystyczna, a prace uczestników złożymy w przyszłości w wirtualną (i nie tylko?) galerię.

Pierwszą książką z którą spotkaliśmy się to „Banzai – Japonia dla dociekliwych” Zofii Fabjanowskiej-Micyk. Chcąc zachęcić dzieci do czytania i uczestniczenia w projekcie – było sporo atrakcji. Aromatyczna zielona herbata, łagodna japońska muzyka, film i zdjęcia oraz trochę artystycznych wyzwań.  Nietrudno zakochać się w japońskiej kulturze, a tematów do zabawy i rozmowy – tysiące.

Kolejne spotkanie 23 kwietnia! Przeniesiemy się do Sudanu poprzez „Daleką drogę do wody” Lindy Sue Park. Czytajcie i przybywajcie!