Pasjonaci nauki zapraszają na warsztaty.

Lokalny portal informacyjny – Ekspress Kaszubski, opublikował artykuł o nas i warsztatach KMO w Somoninie!

link: Pasjonaci nauki zapraszają na warsztaty.

Młodzi Odkrywcy wspólnie z tymi nieco starszymi poznają świat dzięki naukowym eksperymentom. Nie potrzebują laboratoriów – interesujące rzeczy mogą znaleźć w kuchni, garażu, w ogrodzie. Chcesz założyć taki klub? Przyjdź na warsztaty organizowane w sobotę w OSP w Somoninie.

Nie potrzebują wymyślnych laboratoriów, aby odkrywać świat nauki. Swoje doświadczenia przeprowadzają w kuchni, na spacerze, w ogrodzie – wszędzie tam, gdzie znajdą narzędzia do eksperymentowania. W Polsce i za granicą działa już 480 Klubów Młodych Odkrywców, a jeden z nich od stycznia istnieje w Somoninie. Prowadzi go pani Marta Skrzypkowska, a klub zyskał nazwę „Heweliuszki”. Są w nim dzieci w wieku 4-7 lat, a spotkania odbywają się co kilka tygodni, w domu pani Marty.

– Nie trzeba dużo pieniędzy, by robić ciekawe i poważne eksperymenty – mówi. – Podczas spotkań KMO najważniejsze jest osobiste zaangażowanie: klubowicze sami poszukują interesujących ich tematów i zamiast zaglądać do podręcznika, zdobywają odpowiedzi poprzez eksperymentowanie. Zależnie od wieku dzieci – mogą być doświadczenia z magnesami, obserwacje Kosmosu czy analiza czystości wody w pobliskiej rzece.

I tak „Heweliuszki” z Somonina badały już właściwości różnych substancji i przedmiotów, które zwykle znajdują się w naszych kuchniach i salonach, budowały z makaronu wymyślne konstrukcje.

Koordynatorem programu jest Centrum Nauki Kopernik, przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Kluby Młodego Odkrywcy są zrzeszone w sieć i mogą korzystać z bezpłatnych warsztatów, bazy scenariuszy doświadczeń, wymieniać się wiedzą oraz planować wspólne działania.

W najbliższą sobotę, w sali OSP w Somoninie odbędzie się szkolenie dla opiekunów Klubów Młodych Odkrywców, które poprowadzą trenerzy z Centrum Nauki Kopernik.

– Udział w zajęciach jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich chętnych lub ciekawych samej idei KMO – zachęca Marta Skrzypkowska.

Warsztaty organizuje Stowarzyszenie Pod wspólnym niebem, którego członkiem jest także pani Marta. Powstało ono z inicjatywy pasjonatów astronomii, nauki i filozofii, a jego celem jest popularyzacja tych dziedzin wiedzy na poziomie lokalnym, jak i dzielenie się wiedzą i doświadczeniami z krajami rozwijającymi się.

Harmonogram spotkania:
10-11.30 – blok pierwszy
11.30-11.45 – przerwa kawowa
11.44- 13.45 – eksperymenty blok 2
13.45-14.15 – obiad
14.15- 16.00 – blok 3 teoria, podsumowanie